Class 6A

1. Lone Peak • Knights’ only losses to out-of-state powers; Lone Peak starts region slate at Bingham on Friday.

2. Pleasant Grove • 11-game winning streak for the Vikings after thumping Herriman 64-42.

3. Bingham • Defending Class 5A state champions have won four straight and play California’s top-rated Bishop Montgomery at SLCC on Monday.

4. Syracuse • Hot start in Region 1 play after narrow home wins over Davis and Layton.

5. Kearns • Cougars on six-game winning streak after beating Hillcrest and Granger in region.

Class 5A

1. Olympus • Titans open region play with a 45-point win at West; next up is Orem on Monday.

2. Timpview • Early region showdown against Corner Canyon next up for the Thunderbirds.

3. Corner Canyon • Chargers hold off Brighton by four points in region opener.

4. Highland • Junior Liki Makaui scores 22 points as Rams fend off East 59-57 to start Region 6 play.

5. Skyridge • Falcons get off to solid region start by beating defending state champion Springville 51-43.

Class 4A

1. Orem • Winners of nine of last 10 games, Tigers whip Uintah by 40 in last outing.

2. Juan Diego • Blowout wins over Park City and Ben Lomond as Soaring Eagle prepare to go to Stansbury on Wednesday.

3. Dixie • Tanner Cluff is averaging 17.5 points a game for Flyers, who have won four straight.

4. Bear River • Bears nip defending state champion Ridgeline on road; at Green Canyon on Wednesday.

5. Desert Hills • Five-point region victory at Pine View for Thunder, who have won four straight overall.

Class 3A

1. Morgan • Trojans beat South Summit by 10 on Friday after earning 71-63 win over Summit Academy two days earlier.

2. South Sevier • Caleb Barton scores 21 points as Rams beat San Juan for eighth straight triumph.

3. Summit Academy • After falling to Morgan, Bears bounce back to beat Judge Memorial 57-50.

4. Grantsville • Cowboys, winners of three straight, get chance at top-ranked Morgan on Wednesday.

5. Manti • Templars get convincing 74-50 victory over Emery to win seventh in last eight games.

Class 2A

1. Beaver • Beavers thump Gunnison Valley 58-40 on Friday for 4-0 start in region play.

2. Layton Christian • Tough pre-league slate, but Eagles have won three straight.

3. Altamont • Longhorns bounce back from North Summit loss to beat Green River and Utah Military in region.

4. Enterprise • Wolves win four straight games before stumbling at Parowan to end the week.

5. Rockwell • Marshalls start off region play with narrow win at Waterford then home victory against APA West Valley.

Class 1A

1. Rich • Rebels dispose of Intermountain Christian 77-50 on Friday to win fourth straight.

2. Panguitch • Bobcats on 7-0 run after beating Escalante and Piute last week.

3. Bryce Valley • Easy going so far for Mustangs in league play after routs of Water Canyon and Diamond Ranch.

4. Valley • A 26-point victory over Escalante pushes Buffaloes’ winning streak to four.

5. Manila • Nine straight wins for Mustangs after 45-42 victory over Tabiona.