The TribPreps staff invited all the girls’ soccer coaches to vote for players in their team’s classification. These are the results of the balloting.
Class 6A
First team
F • Kendall Petersen, Sr., Northridge
F • Sarah Wynn, Fr., Syracuse
F • Ashlyn Hall, Soph., Syracuse
F • Bry Carson, Sr., Pleasant Grove
MF • Caroline Stringfellow, Fr., Syracuse
MF • Jamie Shepherd, Jr., American Fork
MF • Emma Lightfoot, Sr., Herriman
MF • Zoe Jacobs, Jr., Davis
D • Corrine Case, Sr., Layton
D • Sarah Duncan, Sr., Bingham
GK • Haven Empey, Soph., American Fork
Second team
F • Nikki Oliver, Sr., Copper Hills
F • Cassidy Adams, Sr., Herriman
F • Baylie Saunders, Sr., Bingham
MF • Rachel McCarthy, Jr., American Fork
MF • Nicole Ray, Soph., Lone Peak
MF • Hailee Atwater, Sr., Davis
D • Laura Dority, Sr., Copper Hills
D • Madison Nicholls, Sr., Fremont
D • Sam Gordon, Fr., Herriman
D • Addison Symonds, Soph., Lone Peak
GK • Meg Edwards, Jr., Layton
Honorable mention
Forwards • Addison Holmstead, Jr., American Fork; Jocelyn Lopez, Sr., Hillcrest; Rylee Whetsel, Jr., Hunter
Midfielders • Sydney Bushman, Fr., American Fork; Emma Carver, Fr., Herriman; Alexa Maple, Sr., Davis; Carlee Cobb, Soph., Granger; Katelyn Ewoniuk, Sr., Hillcrest
Defenders • Kennedy Jex, Sr., American Fork; Ragan Fuller, Soph., American Fork; Kelsey Steed, Soph., Syracuse; Evelin Okeson, Soph., Granger; Cara Snowder, Sr., Hillcrest; Saray Rodriguez, Sr., Hunter
Goalkeepers • McCaslin Davis, Jr., Copper Hills; Mekell Moss, Sr., Northridge; Lija Lubavs, Soph., Hillcrest; Britton Pike, Jr., Hunter
Class 5A
First team
F • Cassidy Orr, Jr., Skyline
F • Abbi Graham, Jr., Murray
F • Hallee Jones, Sr., Corner Canyon
F • Tess Donaldson, Sr., Timpanogos
F • Anna Pickering, Jr., Maple Mountain
MF • Kenli Coon, Soph., Corner Canyon
MF • Emily Jensen, Jr., East
MF • Ashton Brockbank, Sr., Timpview
D • Catherine Hill, Sr., East
D • Makenzie Easton, Sr., Corner Canyon
GK • Kayla Thompson, Sr., Maple Mountain
Second team
F • Sailor Uffens, Sr., Viewmont
F • Tara Warner, Soph., Springville
F • Lily Haskins, Soph., Timpview
F • Sami Black, Sr., East
MF • Ciena Woods, Jr., Maple Mountain
MF • Taylor Scadlock, Sr., Roy
MF • Hannah Lee, Jr., Murray
D • Kaitlin Babb, Sr., Timpanogos
D • Gracie Knutzen, Soph., Maple Mountain
D • Lexi Nelson, Sr., Brighton
GK • Naomi Kehl, Soph., Brighton
Honorable mention
Forwards • Sara Noel, Sr., Woods Cross; Ali Berry, Sr., Murray; Julia Dean, Sr., Maple Mountain
Midfielders • Mylan Daniels, Jr., Box Elder; Brynnae Braun, Sr., Brighton; Madison Schmidt, Sr., Skyridge; Hanna Olsen, Sr., Brighton; Alexxis Ward, Sr., Brighton; Olivia Barton, Sr., Woods Cross; Samantha Brady, Jr., Timpanogos; Nixie Hernandez, Sr., Cottonwood
Defenders • Katie Haskins, Sr., Timpview; Ellie Johnson, Sr., Woods Cross; Kayla Milford, Jr., Corner Canyon; Reagan Barnes, Sr., Viewmont; Alex Hoffman, Soph., Bountiful; Tennessee Schellenberg, Jr., Maple Mountain
Goalkeepers • Carli Jager, Sr., Skyline; Rachel Noel, Sr., Woods Cross; Markell Freeman, Sr., Box Elder; Erika Oldham, Jr., Jordan; Mia Barlow, Sr., Timpanogos
Class 4A
First team
F • Sidney Barlow, Jr., Sky View
F • Ashley Brindley, Jr., Snow Canyon
F • Kylee Griffin, Sr., Sky View
F • Emily Stevens, Jr., Salem Hills
MF • Kennedy Warnick, Jr., Dixie
MF • Arantxa Melendez, Jr., Snow Canyon
MF • Kylee Stevens, Sr., Hurricane
MF • Darcy Woodward, Jr., Sky View
D • Hailey Price, Soph., Bonneville
D • Grace Call, Sr., Snow Canyon
GK • Emily Olsen, Sr., Mountain Crest
Second team
F • Izzy Togisala, Jr., Bonneville
F • Casey Crawford, Sr., Park City
F • Heidi Smith, Soph., Snow Canyon
F • Kelsey Parcell, Jr., Salem Hills
F • Whitney Christenson, Sr., Pine View
MF • Tasha Kamachi, Sr., Cedar City
MF • Drew Morby, Jr., Desert Hills
MF • Haley Haynie, Sr., Sky View
D • Kylee Westhoff, Sr., Desert Hills
D • Delaney Story, Jr., Dixie
GK • Mashaun Estridge, Jr., Dixie
Honorable mention
Forwards • Kennedi Schmidt, Fr., Lehi; Annabelle Buck, Jr., Spanish Fork; Kodee Bracken, Sr., Desert Hills; Lena Stevens, Jr., Hurricane; Daviana Vaka, Jr., Juan Diego
Midfielders • Alysia Butters, Soph., Ogden; Amy Ballard, Jr., Lehi; Jessi Lane, Jr., Bonneville; Sarah Spencer, Sr., Sky View; Mallory Ringer, Jr., Orem; Kenadi Green, Sr., Mountain Crest; Catalina Conn, Jr., Park City
Defenders • Natalie Pendleton, Sr., Spanish Fork; Laveni Vaka, Jr., Juan Diego; Madison Wilcox, Sr., Canyon View; Haylee Leishman, Jr., Mountain Crest; Bryce Reynolds, Sr., Bonneville; Emily Jensen, Sr., Sky View
Goalkeepers • Kelsea Cracroft, Sr., Sky View; Chelsea Peterson, Jr., Orem
Class 3A
First team
F • Whitney Wangsgard, Fr., Grantsville
F • Logan Duran, Sr., Morgan
F • Brynlee Golding, Soph., Manti
F • Lexie Alder, Jr., Manti
MF • Avalin Cook, Sr., Manti
MF • Ashley Wangsgard, Sr., Grantsville
MF • Morgan Cragun, Sr., Morgan
MF • Heather Moore, Sr., Morgan
D • Amie Squire, Sr., Manti
D • Kiana Pogroszewski, Jr., Manti
GK • Katelynn Olson, Sr., South Summit
Second team
F • Alexis Winter, Fr., Emery
F • Sydney Kuhni, Sr., Juab
F • Jericha Fox, Sr., Summit Academy
MF • Sophia Ewing, Soph., Judge Memorial
MF • Savannah Johnson, Sr., Delta
D • Talia Hawke, Jr., Grantsville
D • Talli Gardner, Jr., Morgan
D • Madeleine Gaztambide, Jr., Judge Memorial
D • Makieya Bertuzzi, Soph., Emery
D • Bridgette Christensen, Sr., Delta
GK • Keatyn Bliss, Sr., Delta
Honorable mention
Forwards • Killian Lamanna, Jr., Judge Memorial; Rhylee Freeman, Jr., Morgan; Savanna Nielson, Fr., Delta
Midfielders • Tannah Carter, Jr., Morgan; Addy Healy, Sr., Emery; Cydne Baker, Sr., Maeser Prep
Defenders • Bailey Walker, Sr., Judge Memorial; Karlie Kotter, Fr., Morgan; Angie Stephenson, Sr., Delta; Haylie Chase, Sr., Maeser Prep; Sydney McGreer, Sr., Morgan
Goalkeepers • Taylor Condie, Soph., Morgan; Kelsey Sorenson, Sr., Carbon
Class 2A
First team
F • Jordan Crockett, Soph., Rowland Hall
F • Autumn Rogerson, Sr., Parowan
F • Anna Wood, Jr., Waterford
F • Giselle Bodeen, Soph., Rowland Hall
MF • Caeli Kennedy, Sr., Rowland Hall
MF • Aubrey Pickett, Sr., Parowan
MF • Maria Josse, Sr., Millard
D • Maria Calvario, Sr., Parowan
D • Tyra Coburn, Sr., Waterford
D • Kat Lanham, Jr., Rowland Hall
GK • Kayzia Caldwell, Fr., Gunnison Valley
Honorable mention
Forwards • Megan Wade, Jr., Millard
Midfielders • Aislinn Mitcham, Jr., Rowland Hall; Angelina Peterson, Sr., Waterford
Defenders • Airam Perez, Sr., Rowland Hall
Goalkeepers • Allison Bagley, Sr., Rowland Hall