Quantcast

Prep girls’ soccer: 2016 Coaches’ All-State Teams

First Published      Last Updated Dec 17 2016 04:33 pm

CLASS 5A

FIRST TEAM

Cameron Tucker • Lone Peak, Sr., FOR

Mikayla Colohan • Davis, Sr., FOR

Karsten Peterson • Fremont, Sr., FOR

Kaylee Holt • Herriman, Sr., FOR

Sailor Uffens • Viewmont, Sr., MID

Livia Borges • Layton, Sr., MID

Ragan Fuller • American Fork, Fr., DEF

Grace Johnson • Viewmont, Sr., DEF

Zoe Jacobs • Davis, So., DEF

Siri Dahl • Lone Peak, Sr., DEF

Savanna Empey • American Fork, Sr. GK

SECOND TEAM

Addison Holmstead • American Fork, Jr., FOR

Kailtyn Conley • Brighton, So., FOR

Olivia Wade • Davis, Jr., FOR

Ellie Robinson • Davis, Sr., MID

Hailee Atwater • Davis, Jr., MID

Mylee Broad • Weber, Jr., MID

Kylee Morgan • Davis, Sr., DEF

Lauren Jones • American Fork, Sr., DEF

Dominique Estrada • Copper Hills, Jr., DEF

Alyssa Ulugalu • Weber, Jr., DEF

Kendyl Baker • Davis, Jr., GK

HONORABLE MENTION

Brooklyn Vogelsberg • American Fork, Sr., FOR

Kelsey Cook • American Fork, Sr., FOR

Holli Cochran • Copper Hills, Jr., FOR

Ally Olcott • Davis, Sr., FOR

Lindsay Direda • Davis, Sr., FOR

Sarah Fankhauser • Brighton, Sr., MID

Amber Marshall • Clearfield, Sr., MID

Courtney Talbot • Fremont, So., MID

Randie Nicholas • Fremont, Sr., DEF

Emily Rosqvist • Herriman, Sr., DEF

Ashley Lyons • Lone Peak, Sr., DEF

CLASS 4A

FIRST TEAM

Macy Martinez • Murray, Jr., FOR

Brecken Mozingo • Alta, So., FOR

Dakota Smith • Timpview, Sr., FOR

Emily Jensen • East, So., MID

Ashton Brockbank • Timpview, Jr., MID

Catherine Hill • East, Jr., DEF

Kelsey Salvesen • Timpview, Jr., DEF

Maddie Gill • Skyline, Sr., DEF

Rachel Twede • Alta, So., DEF

Jensena Warren • Springville, Sr., DEF

Kyra McDowell • Bonneville , Sr., GK

SECOND TEAM

Jill Bennett • East, Sr., FOR

Abbi Graham • Murray, So., FOR

Emily Stevens • Salem Hills, So., FOR

Heather Stainbrook • Alta, So., MID

Kenli Coon • Corner Canyon, Fr., MID

Emma Thornton • Highland, Sr., MID

Amanda Mangelson • Woods Cross, Sr., DEF

Jaycelyn Stein • Bonneville, Jr., DEF

Tennessee Schellenberg • Maple Mountain, So., DEF

Katie Haskins • Timpview, Jr., DEF

Marren Nielsen • Timpview, Jr., GK

HONORABLE MENTION

Sadie Brockbank • Olympus, Sr., FOR

Cassidy Orr • Skyline, So., FOR

Olivia Barton • Woods Cross, Jr., MID

Sara Noel • Woods Cross, Jr., MID

Sami Black • East, Jr., MID

Brinley Nelson • Maple Mountain, Sr., MID

Summer Miles • Springville, Sr., MID

Abby Moore • Provo, Sr., DEF

BrieAnn Goddard • Skyline, Sr., DEF

Natalie Pendleton • Spanish Fork, Jr., DEF

Rachel Noel • Woods Cross, Jr., GK

CLASS 3A

FIRST TEAM

Daviana Vaka • Juan Diego, So., FOR

Mackenzie Landward • Stansbury, So., FOR

Kodee Bracken • Desert Hills, Jr., FOR

AnnaMaria DiGeronimo • Juan Diego, Sr., MID

Elizabeth Durrant • Dixie, Sr., MID

Casey Crawford • Park City, Jr., MID

Katie Whittington • Juan Diego, Sr., DEF

Ashlyn Smith • Dixie, Sr., DEF

Bailey Hoglin • Park City, Sr., DEF

Alannah Clay • Juan Diego, Sr., DEF

Audrey Hall • Juan Diego, Sr., GK

SECOND TEAM

Julia Hunt • Cedar, Jr., FOR

Ashley Wangsgard • Grantsville, Jr., FOR

Heaven Kelley • Juan Diego, Jr., FOR

Heidi Smith • Snow Canyon, Fr., FOR

Tasha Kamachi • Cedar, Jr., MID

Kennedy Michel • Logan, So., MID

London Miller • Ridgeline, Fr., MID

Brecken Dalley • Desert Hills, Sr., MID

Zoe Rich • Logan, Jr., DEF

Mackyra Tuck • Ben Lomond, Jr., DEF

Morgan Meyers • Desert Hills, Sr., DEF

HONORABLE MENTION

Zoe Clark • Logan, Sr., FOR

Allison Lloyd • Canyon View, Sr., FOR

Starlee Woodbury • Dixie, Sr., FOR

Serena Lindsey • Snow Canyon, Sr., MID

Kyrstanne Idom • Stansbury, Sr., MID

Sierra DeHart • Juan Diego, Sr., MID

Brielle Hoskins • Snow Canyon, Jr., DEF

Grace Call • Snow Canyon, Jr., DEF

Makayla Mechem • Canyon View, Sr., DEF

Kaitlyn Rowley • Cedar, Jr., DEF

Makaylee Tenhoeve • Ridgeline, So., GK

CLASS 2A

FIRST TEAM

Makenna Mumford • Waterford, Jr., FOR

Ryann Timm • Summit Academy, Sr., FOR

Jamie Bawden • Manti, Sr., FOR

Brandi Sorenson • Maeser Prep, Sr., FOR

Meg Larson • Manti, Sr., MID

Sophie Cannon • Maeser Prep, Sr., MID

Emma Carlin • Rowland Hall, Sr., DEF

Katie Wood • Waterford, Sr., DEF

Parker Lockhart • Summit Academy, Jr., DEF

Haylie Chase • Maeser Prep, Jr., DEF

McKenna Rowell • Millard, Sr., GK

SECOND TEAM

Madeline Duke • Waterford, Sr., FOR

Natalie Wall • Millard, Sr., FOR

Jordan Crockett • Rowland Hall, Fr., FOR

Avalin Cook • Manti, Jr., MID

Michelle Weller • South Summit, Sr., MID

Amy Lair • South Summit, Jr., DEF

Autumn Gay • American Leadership, Jr., DEF

Sarah Cluff • Manti, Sr., DEF

Kaitlyn Olson • South Summit, Jr., GK

Abbey Hawkins • Summit Academy, So., GK

Alexa Shreeve • Waterford, Sr., GK

HONORABLE MENTION

Emma Cook • American Leadership, Jr., FOR

Elissa Parsons • American Leadership, Sr., MID

Rebekah Carroll • American Leadership, Jr., MID

Morgan Hurdsman • Emery, So., MID

Josie Camps • Grand, So., MID

Maria Josse • Millard, Jr., MID

Airam Perez • Rowland Hall, Jr., MID

Bridgett Christensen • Delta, Jr., DEF

Danielle Nielson • Delta, Jr., DEF

Megan Pfnister • Grand, Sr., DEF

Emmy Evans • Parowan, Sr., DEF




 

COMMENTS
VIEW/POST COMMENT      ()