Quantcast

Prep softball: Coaches’ All-State Team

First Published      Last Updated Jun 15 2016 05:54 pm

Class 5A

FIRST TEAM

Ashlyn Visser • Herriman, Sr., C

Breah Ava • West, Jr., INF

Ashlee Anderson • Copper Hills, Sr., INF

Huntyr Ava • West, Fr., INF

Ryley Ball • Fremont, Sr., INF

Keisha White • West, Fr., OF

Kesli Curtis • Syracuse, Sr., OF

Kylie Jones • Copper Hills, Sr., OF

Jordan Lockhart • Riverton, Sr., P

SECOND TEAM

Katie Adler • Riverton, Sr., C

Delaney Davis • Clearfield, Sr., INF

Jazmyn Rollin • Taylorsville, So., INF

Sarah Linford • Riverton, Sr., INF

Sydney White • Lehi, Sr., INF

Paige Reynolds • Davis, Jr., OF

Takesha Saltern • Sky View, Sr., UTL

Tashia Francom • Taylorsville, Sr., OF

Stefani Zimmerman • Lehi, Sr., P

HONORABLE MENTION

Tayler Eakle • Riverton, Jr., C

Brinkli Jones • Sky View, Sr., INF

Brogan Kirby • Lehi, Sr., C

Brooke Wursten • Mountain Crest, Sr., OF

Daisy Karren • Sky View, Sr., C

Dayna Hokanson • Herriman, Jr., INF

Emery Marshall • Syracuse, Jr., INF

Class 4A

FIRST TEAM

Laina Su'esu'e • East, Sr., C

Landi Hawker • Bountiful, Sr., INF

Summer Stensgard • Uintah, Jr., INF

Jordyn Bate • Spanish Fork, So., INF

Kiki Angilau • East, Sr., INF

Kaycie Jensen • Springville, Sr., OF

Ellie Ashman • Maple Mountain, Sr., OF

Brooke Brown • Woods Cross, Jr., UTL

Cambrie Hazel • Spanish Fork, Jr., P

SECOND TEAM

Brylee Rudd • Spanish Fork, Fr., C

Sydnie Wilson • Maple Mountain, Jr., INF

Marggie Glenn • Timpanogos, Sr., INF

Taylor Sorensen • Box Elder, Jr., INF

Kacie Allman • Provo, Sr., INF

Cheyanne Dowley • Spanish Fork, Sr., OF

Brooke Dickerson • Bountiful, Sr., OF

Lexi Richins • Wasatch, Jr., OF

Brooke Vander Heide • Alta, Sr., P

HONORABLE MENTION

Bayleigh Merrill • Box Elder, Jr., P/INF

McKenzie Branch • Spanish Fork, Sr., INF

Sadie Clark • Springville, Jr., P

Taylor Miller • Spanish Fork, Sr., INF

Avery Reynolds • Maple Mountain, Jr., C

Brooke Carter • Spanish Fork, So., OF

Haley Kassel • Provo, Jr., INF

Class 3A

FIRST TEAM

Hannah Williams • Cedar, Sr., C

Anjalee Batchelor • Stansbury, Sr., INF

Oakli Rhodes • Bear River, Sr., INF

Rylee Bryan • Juab, Sr., INF

Sarah Sandberg • Grantsville, Sr., INF

Siearrah Anderson • Tooele, Sr., OF

Brenna Hinck • Bear River, Sr., OF

Kylie Larkin • Bear River, Sr., OF

Taylei Williams • Juab, Jr., P

SECOND TEAM

Taylor Fox • Bear River, So., C

Sonya Hardy • Snow Canyon, Sr., INF

Alyssa Guymon • Stansbury, Sr., INF

Lindsey Allie • Stansbury, Sr., INF

Mckenzi Summers • Bear River, Sr., INF

Mercedes Call • Bear River, So., OF

Olivia Durbin • Juab, Jr., UTL

Makayla Dahl • Logan, Jr., OF

Kapri Toone • Bear River, So., P

HONORABLE MENTION

Savannah Garner • Hurricane, Jr., P

Letitia Casper • Grantsville, Jr., OF

Dakota Gee • Juab, Sr., INF

Kaeley Loader • Stansbury, So., OF

Mariah Sweat • Grantsville, Sr., OF

Trystin Crofts • Tooele, Sr., C

Addi Horspool • Pine View, Sr., P/INF

Class 2A

FIRST TEAM

Stacie Williams • Enterprise, Sr., C

Mikaela Cox • Manti, Sr., INF

Brielle Chisholm • South Sevier, Sr., INF

Amanda Naylor • Manti, Sr., INF

Elise Bush • South Summit, Jr., INF

Harper Coleman-Houghton • Rowland Hall, Sr., OF

Makelle Thacker • Altamont, Sr., OF

Autumn Rogerson • Parowan, So., OF

JaCoy Christensen • Beaver, Jr., P

SECOND TEAM

Abbey Yardley • Beaver, Jr., UTL

Lacy Drake • Enterprise, Jr., INF

Rachel Nelson • Rowland Hall, Sr., INF

Melissa Robinson • Duchesne, Sr., INF

Rhiannon Bohannon • Grand, Sr., UTL

Halle Drake • Enterprise, Jr., OF

Jerusha Miner • Gunnison, Jr., OF

Kennedi Patterson • Grand, Sr., OF

Kate Mackey • Manti, So., P

HONORABLE MENTION

Kate Mackey • Manti, So., P/OF

Madi Jones • Grand, Sr., INF

Emilee Hiatt • Enterprise , Sr., P

Emily Brackett • Gunnison, So., UTL

Darian Morlan • Duchesne, Sr., C

Emmalee Rhinehart • Millard, Sr., INF

Leilani Begaye • San Juan, Sr., INF



 

AT A GLANCE

How the All-State teams were chosen

All of the state’s softball head coaches were asked to vote for All-State teams from their school’s respective classification. Each coach was given a blank ballot to fill out, and asked to select one pitcher, one catcher, four infielders and three outfielders, for both First Team and Second Team. Two points were awarded for a first-team vote, and one point for a second-team vote. The All-State teams reflect the results of the coaches’ voting, with no alterations made by Tribune or TribPreps staff.


COMMENTS
POST A COMMENT      ()