This is an archived article that was published on sltrib.com in 2016, and information in the article may be outdated. It is provided only for personal research purposes and may not be reprinted.
The first annual All-Star Challenge announced its rosters on Monday morning, with some of the top talent across the state selected to participate.
The Challenge pits players from the 2A classification against those from Class 3A before the marquee game consisting of a collection of players residing in the northern portion of the state from the 5A and 4A classifications against players living in Utah County from the same classes.
Tipoff for the 3A-2A game is scheduled for 4 p.m. on April 2 at Summit Academy, followed by the North-South game at 5:30 p.m. Afterward, a 3-point shootout is slated at 7 p.m., along with a dunk contest at 8 p.m.
According to the coaching staff from the host school, Summit Academy, rosters were selected based on personal evaluation, discussion with other coaches, and statistical research. Commitments for participation by selected players have not been finalized by the hosts or verified by The Tribune. All inquires can be e-mailed to Summit Academy assistant coach Hector Marquez at heckmarquez@gmail.com.
Admission is $5 for adults and $2 for students with valid identification.
Class 5A/4A North Roster:
East's Dacian Spotted Elk, guard
Copper Hills' Preston Sanchez, guard
Skyline's Austin Stevenson, guard
Viewmont's Cole Huish, guard
Weber's Grant Ellison, guard
Alta's Neema Namdar, guard
Murray's AJ Hodges, guard
Copper Hills' Porter Hawkins, forward
Olympus' Issac Monson, forward
Bingham's Yoeli Childs, forward
Corner Canyon's Brayden Johnson, forward
Highland's Rick Schmidt, forward
Syracuse's Kalvin Mudrow, forward
Kearns' Kur Kuath, forward
Layton's Jakoby Kemp, forward
Class 5A/4A South Roster:
Lone Peak's Frank Jackson, guard
Wasatch Academy's Koby McEwen, guard
American Fork's Spencer Johnson, guard
Lehi's Blaze Nield, guard
Westlake's Asa McCord, guard
Lehi's Tanner Nygren, guard
Orem's Will Clark, guard
Maple Mountain's Kade Poulson, guard
American Fork's Brendan Bailey, wing
Timpview's Gavin Baxter, forward
Pleasant Grove's Brody Childs, forward
Wasatch Academy's Jackson Rowe, forward
Westlake's Maizen Fausett, forward
Payson's Kolton Mortensen, forward
Wasatch's Trevin Dorius, center
Class 3A roster:
Grantsville's Cameron Potter, guard
Canyon View's Xavier Stocker, guard
Desert Hills' Marcus McKone, guard
Juan Diego's Avery Ames, guard
Carbon's Cole Fossat, guard
Pine View's Cody Ruesch, guard
Logan's Jason Anderson, guard
Canyon View's Lorenzo Camba, guard
Park City's Drew Fleming, guard
Dixie's Tyler Bennett, guard
Juan Diego's Malik Fagaan-Foster, forward
Snow Canyon's Justin Loveless, forward
Tooele's Ace Hymas, forward
Stansbury's Dakota Fidler, forward
Tooele's Connor Searle, center
Class 2A roster:
North Sevier's Colby Christensen, guard
Summit Academy's Darrin Gethers, guard
Layton Christian's Mark Burton, guard
South Summit's Mason Gines, guard
North Sevier's Trevor Okerlund, guard
Summit Academy's Tyranny Pace, guard
Rockwell's Darrin Wallace, guard
Manti's Derek Wright, guard
Providence Hall's Dallin Mortensen, guard
Millard's Garrison Beckstrand, guard
American Leadership's Ethan O'Connell, guard
Manti's Tanner LeFever, forward
San Juan's Caleb Pugh, forward,
Providence Hall's Hayden Bush, forward
Summit Academy's Sam Velez, forward
Emery's Beau Roundy, center
3-point shootout contestants:
Cottonwood's Noah Montano
Orem's Will Clark
Viewmont's Cole Huish
Alta's Neema Namdar
Copper Hills' Preston Sanchez
Murray's Peyton Christman
Skyline's Austin Stevenson
American Fork's Braden Condie
Dunk contest contestants:
Layton's Jakoby Kemp
Westlake's Maizen Fausett
Wasatch Academy's Jackson Rowe
Pleasant Grove's Brody Childs
Westlake's Asa McCord
Wasatch Academy's Koby McEwen
Trevor Phibbs
Twitter: @trevorphibbs