Spirit Awards nominations are out; several Sundance alumni picked
Published: November 26, 2013 12:30PM
Updated: November 26, 2013 04:19PM
image
In this May 20, 2013 photo, from left, actor and writer, Ethan Hawke, actress and writer, Julie Delpy and director and writer, Richard Linklater, from the film "Before Midnight," pose for a portrait in Los Angeles. The trio was nominated for a Spirit Award for best screenplay on Tuesday, Nov. 26, 2013. The Spirit Awards will take place Saturday, March 1, 2014. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Nominations are out for the Independent Spirit Awards — and it looks like a reunion of last year’s Sundance Film Festival, complete with an appearance by Robert Redford.

Redford’s one-man drama “All Is Lost” took four nominations, including Best Feature, best director for J.C. Chandor, male lead for Redford, and cinematography for Frank G. DeMarco.

Leading the nominations is “12 Years a Slave,” which got seven nominations. Alexander Payne’s father-son drama “Nebraska” got six. Those films, along with “All Is Lost,” “Frances Ha” and “Inside Llewyn Davis,” will fight it out in the Best Feature category.

Further down the line, though, are nominations for several movies that played at the 2013 Sundance Film Festival. Below is a full list of nominees, with a • marking those that were at Sundance.

-----

Best Feature

“12 Years a Slave”

“All Is Lost”

“Frances Ha”

“Inside Llewyn Davis”

“Nebraska”

-----

Best Director

• Shane Carruth, “Upstream Color”

J.C. Chandor, “All Is Lost”

Steve McQueen, “12 Years a Slave”

• Jeff Nichols, “Mud”

Alexander Payne, “Nebraska”

-----

Best Screenplay

Woody Allen, “Blue Jasmine”

• Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater, “Before Midnight”

Nicole Holofcener, “Enough Said”

Scott Neustadter & Michael H. Weber, “The Spectacular Now”

John Ridley, “12 Years a Slave”

-----

Best First Feature

• “Blue Caprice,” Director/Producer: Alexandre Moors; Producers: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi

• “Concussion,” Director: Stacie Passon, Producer: Rose Troche

• “Fruitvale Station,” Director: Ryan Coogler; Producers: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker

“Una Noche,” Director/Producer: Lucy Mulloy, Producers: Sandy Pérez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago

Wadjda, Director: Haifaa Al Mansour, Producers: Gerhard Meixner, Roman Paul

-----

Best First Screenplay

• Lake Bell, “In A World…”

• Joseph Gordon-Levitt, “Don Jon”

Bob Nelson, “Nebraska”

• Jill Soloway, “Afternoon Delight”

• Michael Starrbury, “The Inevitable Defeat of Mister and Pete”

-----

John Cassavetes Award

(best feature made for under $500,000)

• “Computer Chess,” Writer/Director: Andrew Bujalski, Producers: Houston King & Alex Lipschultz

• “Crystal Fairy,” Writer/Director: Sebastiàn Silva, Producers: Juan de Dios Larraín & Pablo Larraín

“Museum Hours,” Writer/Director: Jem Cohen, Producers: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder

• “Pit Stop,” Writer/Director: Yen Tan, Writer: David Lowery, Producers: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly Williams

• “This is Martin Bonner,” Writer/Director: Chad Hartigan, Producer: Cherie Saulter

-----

Best Female Lead

Cate Blanchett, “Blue Jasmine”

• Julie Delpy, “Before Midnight”

• Gaby Hoffmann, “Crystal Fairy”

Brie Larson, “Short Term 12”

• Shailene Woodley, “The Spectacular Now”

-----

Best Male Lead

Bruce Dern, “Nebraska”

Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”

Oscar Isaac, “Inside Llewyn Davis”

• Michael B. Jordan, “Fruitvale Station”

Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”

Robert Redford, “All Is Lost”

-----

Best Supporting Female

• Melonie Diaz, “Fruitvale Station”

Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”

Yolonda Ross, “Go For Sisters”

June Squibb, “Nebraska”

-----

Best Supporting Male

Michael Fassbender, “12 Years a Slave”

Will Forte, “Nebraska”

James Gandolfini, “Enough Said”

Jared Leto, “Dallas Buyers Club”

Keith Stanfield, “Short Term 12”

-----

Best Cinematography

Sean Bobbitt, “12 Years a Slave”

Benoit Debie, “Spring Breakers”

Bruno Delbonnel, “Inside Llewyn Davis”

Frank G. DeMarco, “All Is Lost”

• Matthias Grunsky, “Computer Chess”

-----

Best Editing

• Shane Carruth & David Lowery, “Upstream Color”

Jem Cohen & Marc Vives, “Museum Hours”

Jennifer Lame, “Frances Ha”

Cindy Lee, “Una Noche”

Nat Sanders, “Short Term 12”

-----

Best Documentary

“The Act of Killing,” Director/Producer: Joshua Oppenheimer, Producers: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen, Michael Uwemedimo

• “After Tiller,” Directors/Producers: Martha Shane & Lana Wilson

• “Gideon’s Army,” Diretor/Producer: Dawn Porter, Producer: Julie Goldman

• “The Square,” Director: Jehane Noujaim, Producer: Karim Amer

• “20 Feet From Stardom,” Director/Producer: Morgan Neville, Producers: Gil Friesen & Caitrin Rogers

-----

Best International Film

“Blue is the Warmest Color” (France), Director: Abdellatif Kechiche

“Gloria” (Chile), Director: Sebastián Lelio

“The Great Beauty” (Italy), Director: Paolo Sorrentino

“The Hunt” (Denmark), Director: Thomas Vinterberg

“A Touch of Sin” (China), Director: Jia Zhang-Ke

-----

17th Annual Piaget Producers Award

Toby Halbrooks & James M. Johnston

Jacob Jaffke

Andrea Roa

Frederick Thornton

-----

20th Annual Someone To Watch Award

“The Foxy Merkins,” Director: Madeline Olnek

“My Sister’s Quinceañera,” Director: Aaron Douglas Johnston

• “Newlyweeds,” Director: Shaka King

-----

19th Annual Stella Artois Truer Than Fiction Award

Jason Osder, “Let the Fire Burn”

Stephanie Spray & Pacho Velez, “Manakamana”

• Kalyanee Mam, “A River Changes Course”

-----

Robert Altman Award

• “Mud,” Director: Jeff Nichols, Casting Director: Francine Maisler, Ensemble Cast: Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon