Quantcast
blog-photo

Overtime: Prep Sports

UHSAA Board of Trustees decides on first proposal for 2017-19 realignment into six classes

First Published      Last Updated Nov 17 2016 05:11 pm

The Utah High School Activities Association Board of Trustees, comprised of various administrators from across the state, gathered on Thursday afternoon to discuss the impending reshuffling of prep programs into six classifications.

The realignment, including new region assignments, will be implemented for athletic competition for a two-year cycle from 2017-19. Classification is based on October 1, 2016 enrollment numbers.

Proposals made on Thursday are not final. There will be a meeting on Tuesday, Nov. 29 at the UHSAA headquarters in Midvale to hear from schools before a public hearing on Wednesday, Dec. 7 at Jordan High. Realignment will then be finalized on Dec. 8.

Breakdown of classifications for baseball, basketball, boys' golf, cross-country, track, volleyball and wrestling (listed from largest enrollment to smallest):

Class 6A: Copper Hills, Herriman, Westlake, Lone Peak, Davis, Bingham, American Fork, Granger, Riverton, Fremont, Syracuse, Pleasant Grove, Hunter, Layton, Weber, Clearfield, Northridge, West Jordan, Cyprus, West, Viewmont, Taylorsville, Roy, Kearns.

Class 5A: Hillcrest, Timpview, Cottonwood, Corner Canyon, Olympus, Bountiful, Maple Mountain, Skyridge, East, Woods Cross, Timpanogos, Skyline, Box Elder, Murray, Jordan, Highland, Springville, Wasatch, Provo, Brighton, Payson, Desert Hills, Bonneville, Alta, Lehi, Spanish Fork.

Class 4A: Ben Lomond, Uintah, Mountain View, Salem Hills, Ogden, Tooele, Logan, Park City, Pine View, Snow Canyon, Orem, Stansbury, Dixie, Bear River, Mountain Crest, Ridgeline, Hurricane, Cedar, Sky View, Canyon View, Green Canyon.

Class 3A: Carbon, Union, Morgan, Grantsville, Juan Diego, North Sanpete, Juab, Judge Memorial, Richfield, Manti, American International, Emery, Summit Academy, American Prep, Providence Hall, Delta, Grand, South Summit, South Sevier, Maeser Prep, San Juan.

Class 2A: Rockwell, American Preparatory WV, Gunnison, North Summit, Wasatch Academy, Millard, Rowland Hall, North Sevier, Beaver, Waterford, Enterprise, Utah Military, Kanab, Layton Christian, Merit Academy, Duchesne, Parowan, Altamont, St. Joseph, Monticello.

Class 1A: Wendover, Rich, Water Canyon, Wayne, Panguitch, Pinnacle, Monument Valley, Diamond Ranch, Milford, Piute, Bryce Valley, American Preparatory Draper, Tintic, Valley, Intermountain Christian, Tabiona, Mount Vernon, West Ridge, Telos, Green River, Escalante, Manila, Dugway, Oakley, Navajo Mountain, Ash Creek, EskDale, West Desert, USDB, Lake Powell.

Breakdown of classifications for football alignment (listed from largest enrollment to smallest):

Class 6A: Copper Hills, Herriman, Westlake, Lone Peak, Davis, Bingham, American Fork, Granger, Riverton, Fremont, Syracuse, Pleasant Grove, Hunter, Layton, Weber, Clearfield, Northridge, West Jordan, Cyprus, West, Viewmont, Taylorsville, Roy, Kearns.

Class 5A: Hillcrest, Timpview, Cottonwood, Corner Canyon, Olympus, Bountiful, Maple Mountain, Skyridge, East, Woods Cross, Timpanogos, Skyline, Box Elder, Murray, Jordan, Highland, Springville, Wasatch, Provo, Brighton, Payson, Desert Hills, Bonneville, Alta, Lehi, Spanish Fork.

Class 4A: Ben Lomond, Uintah, Mountain View, Salem Hills, Ogden, Tooele, Logan, Park City, Pine View, Snow Canyon, Orem, Stansbury, Dixie, Bear River, Mountain Crest, Ridgeline, Hurricane, Cedar, Sky View, Canyon View, Green Canyon.

Class 3A: Carbon, Union, Morgan, Grantsville, Juan Diego, North Sanpete, Juab, Judge Memorial, Richfield, Manti, Emery, Summit Academy.

Class 2A: American Prep, Delta, Grand, South Summit, South Sevier, San Juan, Gunnison, North Summit, Millard, North Sevier, Beaver, Enterprise.

Class 1A: Kanab, Layton Christian, Duchesne, Whitehorse, Parowan, Altamont, Monticello, Rich, Wayne, Monument Valley, Diamond Ranch, Milford.

­— Trevor Phibbs



 

COMMENTS
POST A COMMENT      ()